Озвучено легальні схеми обходу мораторію на продаж землі в Україні

2021-01-11 17:47

Источник: novynykrainy.com

Озвучено легальні схеми обходу мораторію на продаж землі в Україні

Мораторій був встановлений для консолідації землі сільськогосподарського призначення в руках її господарств та використання цієї категорії земель виключно за цільовим призначенням. Але де-факто це сприяло поширенню різних схем обходу мораторію, тінізації ринку землі. Від цього страждає суспільство і держава взагалі, адже отримані кошти ніде не фіксуються, та податки до бюджету не сплачуються.Про легальні схеми обходу мораторію на продаж землі в Україні розповів Сергій Коновалов, директор консалтингової компанії “Земельний Фонд України”.

У 80% випадках учасники ринку земель сільськогосподарського призначення обходять мораторій і використовують для цього цілком легальні способи.

Існує декілька способі відчуження земельної ділянки:

1. Спадок, обмін, вилучення (викуп) для суспільних потреб

Заборона купівлі-продажу за допомогою іншого способу відчуження земельної ділянки, яка перебуває у власності громадян та юридичних осіб, для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). Передбачено право передавати такі землі у спадщину, обмінювати одну земельну ділянку на іншу – договір міни.

Фактично договір міни є легальним способом відчуження земель, оскільки законом не встановлено обов’язкові вимоги обмінюватись рівнозначними земельними ділянками.

2. Договір оренди земельної ділянки

За законом орендар не має права розпоряджатись земельною ділянкою на відміну від власника. Однак сторони можуть укласти договір оренди землі з правом першочергового викупу земельної ділянки після завершення мораторію.

3. Довіреність

В Україні збільшилась кількість випадків відчуження земельних ділянок шляхом укладання власником довіреності на іншу особу. Такий спосіб почав набувати популярності з 2004 року.

4. Договір емфітевзису

У 2019-2020 роках цей спосіб був найчастіше використовувався. Зараз майже всі його знають і розуміють. За цим договором власник на довгостроковій основі (до 50 років) передає своє право користування земельною ділянкою. Але мінусом цього способу є те, що законодавством України не визначено долі зазначених земельних ділянок після спливу терміну дії договору емфітевзису.

5. Застава

Один з найпоширеніших способів відчуження земель. Відповідно до нього заставодержатель має право у разі невиконання заставодавцем зобов’язань задовольнити свої вимоги за рахунок заставного майна.


За статистикою у відсотках власники користуються такими способами:

✅ Спадок, обмін, вилучення (викуп) для суспільних потреб – (19,4 %)

✅ Договір оренди земельної ділянки – (76,1%)

✅ Довіреність – (2,6%)

✅ Договір емфітевзису – (1,8%)

✅ Застава – (0,1%)


Ці способи є найпоширенішими в Україні. І як бачимо, формальна заборона продажу землі не означає неможливості її відчуження.

Кількість угод купівлі-продажу за 2020 рік становить 122 тис. 870 договорів. Порівняно з 2018 роком на продаж земельних ділянок зріс ажіотаж у зв’язку з непродовженням мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Але Мінюст не наводить статистичні дані окремо по видам ділянок. Тобто у будь-якому разі активність землевласників зросла і буде зростати. І це непоганий знак для ринку.

Документами, які підтверджують право власності на земельну ділянку є (ст. 125 ЗКУ):

– Державний акт про право власності на земельну ділянку;

– Договір купівлі-продажу, дарування, довічного утримання тощо чи інша цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки;

– Юридичні особи найчастіше оформлюють договір купівлі-продажу; свідоцтво про право на спадщину.


Етапи для продажу земельної ділянки:

✔️ Узгодити між покупцем та продавцем земельної ділянки ключові умови договору;

✔️ Звернутись до місцевого нотаріуса та отримати від нього перелік документів які будуть потрібні для відчуження земельної ділянки;

✔️ Підготувати та зібрати ці документи;

✔️ Прибути у визначену нотаріусом дату.

Ціна земельної ділянки повинна бути не менше за нормативно грошову оцінку землі.

Суспільство в Україні поділяється на 2 групи: прибічники та противники мораторію. На даний момент складно дати об’єктивну оцінку заборони відчуження земель, адже питання землі – це одвічне питання нашого народу.

В Україні є активні та відверто пасивні люди, чиї думки дуже різняться. Але головне у нас –  вчасно розбиратися в усіх деталях питань, що мають відношення до землі.

Просмотров: 0

Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!